Prawa rodziców w szpitalu

Konieczność hospitalizacji pociechy jest zawsze sytuacją niecodzienną, w której zarówno rodzice jak i dzieci czują się ponadprzeciętnie niepewnie. Trudność tego czasu polega na wielkim stresie i pojawieniu się tysiąca negatywnych emocji. Zwykle biorą się właśnie one z niedostatecznej wiedzy na temat hospitalizacji malucha oraz praw jakie przysługują jego rodzicowi. Poniższy tekst przedstawi najważniejsze z nich oraz pozwoli Ci się dobrze przygotować do tego trudnego okresu.

Rodzic musi wyrazić pisemną zgodę na przyjęcie dziecka na oddział

Każde przyjęcie dziecka na oddział wiąże się z wyrażeniem na to pisemnej zgody przez jego rodzica. W większości wypadków wystarczy zgoda jedynie jednego prawnego opiekuna ( o ile ten drugi nie ma konstruktywnych powodów sprzeciwu). Co więcej, rodzic ma również prawo do wyboru placówki, w której leczone będzie jego dziecko.

Rodzic zawsze musi być dobrze poinformowany

Rodzic powinien być pierwsza osobą do której dotrą informacje na temat konkretnej diagnozy, stanu zdrowia małego pacjenta oraz kroków jakie zostaną względem niego podjęte. Lekarz prowadzący obowiązany jest przedstawić dokładny plan działania oraz czas jaki potrzebny jest na hospitalizację a później rehabilitację dziecka. Rodzice mają również stuprocentowe prawo do stałej aktualizacji wiedzy na temat stanu zdrowia ich pociechy. Co więcej, rodzic również musi wiedzieć o wszelkich zabiegach i badaniach jakim poddawane jest dziecko oraz (o ile interwencja nie jest konieczna, aby uratować życie) nie wyrazić zgody na przeprowadzanie ich.

Kiedy rodzic może przebywać w szpitalu?

Godziny odwiedzin nie obowiązują rodziców. Jeżeli sytuacja tego wymaga rodzic ma prawo przebywać ze swoją pociechą całodobowo na oddziale. Nie należy tego traktować jako ukłon szpitala w stronę chorego. Takie jest prawo i warto o tym wiedzieć. Co więcej, obecność rodzica jest dozwolona również podczas badań i zabiegów (wyłączając z tego wizytę na sali operacyjnej).

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *