Czy mogę wybrać lekarza, który przeprowadzi mój zabieg?

Zabieg to zawsze stresująca chwila, w życiu każdego pacjenta. Oddając się pod skalpel chirurga chcielibyśmy mieć pewność, że trafiamy pod opiekę najlepszych, którym nie zdarzają się najdrobniejsze błędy i krążą legendy o ich spektakularnych sukcesach w leczeniu. Oczywiście, kolejki do takich specjalistów ciągną się kilometrami, a niekiedy nie ma czasu na zwłokę – pewne zabiegi wymagają natychmiastowego reagowania. Czy pacjent znajdujący się na oddziale ma prawo zażądać konkretnego specjalisty zanim podda się operacji?

Prawo do wyboru szpitala a prawo do wyboru lekarza

Prawo do wyboru szpitala nie jest jednoznaczne z prawem do wyboru konkretnego specjalisty. Powierzając się w ręce personelu medycznego, nie możemy wymuszać, aby zabieg na który się zgłosiliśmy bądź ( o zgrozo!) zabieg, który musi zostać wykonany z nagłej konieczności ratowania zdrowia lub życia został przeprowadzony przez chirurga, o którym słyszeliśmy, że „akurat jest dobry”. Oczywiście, zawsze można wystąpić z prośbą do ordynatora oddziału o konsultację lub możliwość przeprowadzenia zabiegu przez konkretną osobę, jednak powołując się na konkretne przepisy z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych może odmówić spełnienia powyższej prośby, co niejako jest zamknięciem tematu.

Wybór lekarza w szpitalu prywatnym

Wszelkie kwestie związane ze sposobami leczenia zawarte są w umowie, którą sporządza pacjent zanim podda się leczeniu. Zazwyczaj w takich umowach mogą znajdować się konkretne informacje o lekarzu, z którym akurat chcemy współpracować. Wielu pacjentów, głównie z takiego powodu decyduje się na wizytę w klinice prywatnej, gdyż po pierwsze nie obowiązują ich kilometrowe kolejki do świetnego specjalisty, a po drugie mogą mieć pewność, że będą leczeni dokładnie przez osobę, którą chcą.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *