Jakie są prawa pacjenta w szpitalu?

Wizyta w szpitalu, szczególnie ta pierwsza jest zawsze stresującym wydarzeniem – bez względu na rodzaj choroby i wiek pacjenta. Często związany jest on z niewiedzą i naturalną obawą przed czymś, z czym nie ma się doświadczeń. Poniży przedstawi najważniejsze prawa pacjenta i pokaże, że nie należy obawiać się wizyt w szpitalu.

Po pierwsze masz prawo do decydowania o chęci poddania się leczeniu

Jeżeli jesteś w pełni świadomy i sam możesz zdecydować, czy chcesz się poddać leczeniu, czy też nie – nikt nie jest w stanie przymusić Cię do żadnej metody medycznej. Jeśli uznasz, że coś może bardziej zaszkodzić Ci niż pomóc, spokojnie możesz powiedzieć o tym lekarzowi, który z pewnością rzetelnie przedstawi Ci dokładnie wszelkie pozytywne oraz negatywne aspekty wybranego sposobu przywracania zdrowia. Co więcej, również Twoje przekonania religijne, moralne itp. mają tutaj znaczenie. Otwarcie możesz o nich mówić – personel medyczny powinien dobrać metodę leczenia w pełni z nimi zgodną.

Czy mam prawo do zachowania tajemnicy?

Jeżeli z jakiś względów uznasz, że nie chcesz, aby ktokolwiek znał Twój stan zdrowia, możesz utrzymać to w tajemnicy. Przyjmując się na oddział wystarczy poinformować personel o tym, kto może Cię odwiedzać, komu mogą być udzielane informacje o stanie Twojego zdrowia oraz kto może decydować o dalszych etapach Twojego leczenie, jeżeli na przykład zapadniesz w śpiączkę. Kiedy borykasz się z wstydliwą dla Ciebie chorobą bądź po prostu nie chcesz, żeby ktoś dowiedział się o Twoich problemach zdrowotnych masz do tego pełne prawo i żaden szpital bez Twojej zgody nie może posłużyć się podobnymi danymi.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *