Czy pacjent może wybrać placówkę, w której chce się leczyć?

Choć szpitale to miejsca, które raczej należałoby omijać szerokim łukiem, to czasami zdarza się, że z przyczyn nagłych bądź od dawna planowanych wymagamy hospitalizacji. Przyczyny nagłe w tym wypadku są nieco obszerniejszą kwestią i należy rozpatrywać je w szczególnych kategoriach, zaś planowane przyjęcia cechują się jasno sklasyfikowaną ścieżką przyjmowania. Jakie pacjent ma prawo przy wyborze placówki leczniczej i kiedy można odmówić mu hospitalizacji?

Co to znaczy, że pacjent ma prawo do wyboru placówki leczniczej?

Skierowanie wystawione przez właściwego lekarza upoważnia pacjenta do skorzystania z usług jednej z placówek medycznych objętych finansowaniem NFZ (to nie oznacza, że ma obowiązek leczenia w publicznym szpitalu, zawsze można skorzystać również z klinik prywatnych bedących partnerem NFZ). Takie skierowanie nie określa konkretnego miejsca, w którym należy się zjawić, wręcz przeciwnie – daje pacjentowi pełną dobrowolność wyboru placówki, w której chce podjąć leczenie. Osoby zarządzające szpitalami są obowiązane w stu procentach reflektować to prawo i tylko w jasno sklasyfikowanych przypadkach, popartych odpowiednimi odpowiedziami pisemnymi mogą nie zgodzić się na przyjęcie chorego na któryś ze szpitalnych oddziałów.

Czy tylko w publicznych szpitalach mogę leczyć się za darmo?

Oczywiście, że nie. Istnieje wiele klinik prywatnych, które mogą świadczyć usługi medyczne nieodpłatnie. Takie miejsca mają podpisane porozumienia z NFZ, który obowiązuje się uregulować wszelkie koszty związanie z pobytem chorego w szpitalu. Planując swoją kilkudniową wizytę w szpitalu, warto zrobić rozeznanie, czy akurat w pobliżu nie znajduje się podobna placówka, gdyż posiadają one zwykle wyższy standard oraz są mniej przepełnione niż szpitale państwowe.

Warto sprawdzić też ofertę  Warszawskiego szpitala Medicover ,który oferuje swoim klientom szeroką gamę usług, a także wyspecjalizowany personel. Wiele pozytywnych opinii zadowolonych klientów pozwala twierdzić, iż jest on godny uwagi i polecenia.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *