Depresja – choroba o wielu obliczach

Depresja to choroba przerażająca i niezrozumiała. Często również lekceważona przez rodzinę i bliskich. Jakie oznaki są sygnałem, by dokładniej przyjrzeć się bliskiej osobie?

Depresja – co to jest?


Obniżenie nastroju, utrata zainteresowania rzeczami, które sprawiały nam przyjemność czy zmniejszenie energii, które powiązane jest z szybkim męczeniem to stan, który Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD-10 określiła jako depresja.

Innymi objawami choroby może być pesymistyczne, czarne widzenie teraźniejszości, przyszłości oraz przeszłości, małe poczucie własnej wartości oraz zaburzenia snu, apetytu oraz koncentracji. Pojawiające się myśli samobójcze również są bardzo częstym objawem choroby.

Gdzie szukać pomocy?


Osoby chorujące na depresję często zamykają się w sobie i nie szukają pomocy. Bardzo ważna jest rola rodziny, która powinna poszukać pomocy dla chorego.

Leczenie depresji polega na współpracy lekarza rodzinnego, psychiatry oraz bliskich chorego. Bardzo ważna jest współpraca z rodziną, by chory mógł poczuć wsparcie otoczenia.

Po zdiagnozowaniu choroby lekarz dobiera właściwe środki antydepresyjne. Nie można jednak zapomnieć o psychoterapii, która pozwala uporać się z przyczyną problemów. W skrajnych przypadkach niezbędna jest hospitalizacja.

Depresja to choroba ciała i duszy, która ma ogromny wpływ na jakość życia. Koniecznie trzeba pamiętać, że nieleczona depresja może prowadzić do samobójstwa. Nie jest to choroba, która minie nieleczona.