Jak wybrać odpowiedni plecak ratowniczy?

Ze względu na specyficzne warunki w jakich korzysta się z plecaka ratowniczego, powinien on posiadać konkretne cechy. Plecak dla ratownika medycznego będzie znacznie różnił się od zwykłych plecaków. Na co warto zwrócić uwagę, kupując plecak ratowniczy i jakie cechy powinien on posiadać – podpowiadamy!

Odporne i szczelne – plecaki ratownicze


Wyobraźmy sobie realia pracy ratownika górskiego – duże odległości do pokonania, niesprzyjające warunki pogodowe, a niekiedy konieczność transportowania chorego na noszach. W takiej sytuacji ratownik potrzebuje wolnych rąk, łatwego dostępu do podstawowego sprzętu oraz lekkiego i pakownego plecaka. Co więcej, plecak ratowniczy powinien być w stu procentach odporny na wodę i zanieczyszczenia – tak by chronił przenoszony w nim sprzęt i leki.

Duża ilość zewnętrznych kieszeni – plecak ratownika medycznego


W sytuacji nagłych i krytycznych interwencji, ratownik potrzebuje szybkiego dostępu do najważniejszych sprzętów, służących do ratowania życia. Najlepiej, by urządzenia tego typu były szybko dostępne – w związku z tym umieszczenie ich w zewnętrznych, oddzielnych kieszeniach plecaka ratowniczego będzie najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Dodatkowo, wszelkie suwaki i przegródki powinny być zaprojektowane w taki sposób, by umożliwić maksymalnie szybkie wydostanie znajdujących się w plecaku elementów wyposażenia ekipy ratowniczej.

plecaki ratownicze

Bezpieczeństwo ekipy ratowniczej – plecaki ratownicze z odblaskami


Bezwzględną zasadą udzielania pomocy jest, w pierwszej kolejności, zabezpieczenie własnej osoby. Jak może tego dokonać ratownik? Zadanie to ułatwią plecaki ratownicze wyposażone w odpowiednio duże materiały odblaskowe, pozwalające ratownikowi na widoczność nawet w nocy czy przy gęstej mgle. Warto wziąć ten szczegół pod uwagę, wybierając model plecaka ratownika medycznego.