Czym jest i jak działa polarymetr?

Polarymetr to przyrząd naukowy służący do pomiaru ilości światła odbieranego w danym punkcie. Zależy to od kierunku lub polaryzacji, jaką mogą mieć różne fale świetlne po dotarciu do źródła.

Zastosowanie polarymetru

polarymetr kolowyPonieważ polarymetr mierzy załamanie lub ugięcie światła w danym ośrodku, jest on zasadniczo narzędziem chemii i fizyki. Próbki używane do pomiaru efektu muszą być częściowo przezroczyste. Są one dostępne w wielu różnych kształtach i rozmiarach, ale podstawowa zasada jest taka sama. Wiązka niespolaryzowanego światła jest odbijana od luster, a następnie załamywana przez kryształy stałe lub próbki przezroczystej cieczy, które rozbijają ją na światło spolaryzowane.

Po spolaryzowaniu fal świetlnych w głównym polarymetrze są one kierowane przez rurkę, w której znajduje się badana substancja chemiczna. Jeśli związek ma właściwości polaryzujące, jasność światła będzie maleć wraz ze zmianą kąta wyjścia z rurki.

Polarymetr nie jest ciężko zdobyć, można to zrobić kupując przez internet w sklepie DanLab, nie należy martwić się o wysyłkę, ponieważ ta jest całkowicie bezpieczna.

Historia polarymetru

Proces polaryzacji światła został po raz pierwszy odkryty w 1808 r. przez francuskiego fizyka Etienne Louisa Malusa, a jeden z pierwszych funkcjonalnych polarymetrów do pomiaru tego efektu został wykonany przez innego francuskiego fizyka w 1816 r. Urządzenia te były stale ulepszane aż do połowy XIX w., kiedy to osiągnęły poziom zaawansowania, który pozostał w dużej mierze niezmieniony do końca XX w.

Postęp w konstrukcji polarymetrów, jaki dokonał się od lat 80. ubiegłego wieku, doprowadził do opracowania polarymetru cyfrowego i automatycznego, które są sterowane komputerowo i mają odczyty elektroniczne.