Kremy na odparzenia u dzieci – co warto o nich wiedzieć?

Odparzenia pod pieluszką to jeden z częstszych problemów skórnych, z którym borykają się rodzice noworodków i młodszych niemowląt. Małe dzieci mają bardzo delikatną i wrażliwą skórę, która w łatwy sposób ulega otarciom i odparzeniom. W zapobieganiu powstawaniu bolesnych ran na pupie może pomóc stosowanie różnego rodzaju kremów na odparzenia dla dzieci.

Jak uniknąć występowania odparzeń u dzieci?

Aby uniknąć odparzeń skóry u dzieci warto stosować się do podstawowych zasad dbałości o skórę dziecka. Przede wszystkim należy zadbać o częste zmienianie pieluchy, po to aby skóra naszego dziecka nie miała kontaktu z wilgocią. Pieluchę najlepiej zmieniać po każdym siku i każdej kupie, zwłaszcza u noworodków i bardzo małych niemowląt. Większość dostępnych na rynku pieluch jednorazowych posiada specjalny pasek, który odbarwia się po kontakcie z moczem dziecka. 

Warto rozważyć rezygnację ze stosowania nawilżanych chusteczek, które często mogą uczulać i przyczyniać się do powstawania odparzeń bardzo wrażliwej skóry w okolicy pieluszkowej. Świetną alternatywą dla wyżej wspomnianych jest przegotowana woda i waciki wielorazowego użytku. Takie rozwiązanie jest nie tylko lepsze dla dziecięcej skóry, ale także dużo tańsze i z korzyścią dla środowiska. 

W sprzedaży dostępne są tu różnego rodzaju kremy na odparzenia u dzieci, które mają za zadanie chronić wrażliwą skórę dziecka przed niekorzystnym działaniem wilgoci na skórze. Smarując skórę dziecka należy pamiętać, aby nałożona warstwa kremu była cienka. Dzięki temu skóra dziecka będzie chroniona przed niekorzystnym działaniem wilgoci, ale także będzie mogła swobodnie oddychać. Przez pierwszy miesiąc życia dziecka warto smarować skórę przy każdej zmianie pieluszki, później można stopniowo zmniejszać częstotliwość i stosować tylko w sytuacjach, gdy zauważymy, że na skórze pod pieluszką występują zmienione chorobowo miejsca. Dodatkowo warto przy każdej zmianie pieluszki zostawić dziecko na kilka chwil bez pieluchy, by jego delikatna skóra miała szansę pooddychać. 

krem na odparzenia dla dzieci w opakowaniu

Jaki krem na odparzenia u dzieci wybrać?

W celu zapobiegania występowaniu odparzeń u dzieci należy stosować dostępne na rynku kremy. Warto zwracać uwagę na skład dostępnych w sprzedaży kosmetyków. Idealny krem na odparzenia u dzieci będzie posiadał krótki skład i dodatkowo będzie delikatnie natłuszczał skórkę. Warto wiedzieć, że w profilaktyce występowania odparzeń u dzieci nie stosuje się popularnych dawniej maści z tlenkiem cynku. Tego typu maści sprawdzą się idealnie do leczenia już istniejących odparzeń u dzieci. 

Dostępne na rynku kremy na odparzenia u dzieci można podzielić na dwie kategorie. Są to: kremy do codziennego stosowania, które mają na celu zapobieganie powstawaniu odparzeń, a także kremy na sytuacje awaryjne – które pomagają skórze wrócić do zdrowia. 

Jakie składniki znajdują się w składzie dobrych kremów na odparzenia dla dzieci?

  • olej lniany,
  • olej ze słodkich migdałów,
  • alantolina,
  • lanolina,
  • pantenol,
  • tlenek cynku (konieczny w przypadku leczenia odparzeń).