Jak wybrać koc elektryczny — plusy i minusy

Niestety, jakość ogrzewania w budynkach mieszkalnych nie zawsze odpowiada pożądanemu efektowi. Prowadzi to czasem do stosowania grzejników elektrycznych, które są bardzo kosztowne. Jednak jeśli zimą musisz spędzić noc na działce, pojawia się problem ogrzewania. Ratunkiem w takich przypadkach jest koc elektryczny. Oto jak wybrać najlepszą opcję dla swojego domu, która zapewni ciepło w chłodne dni.

Trochę o kocu elektrycznym

koc elektryczny

Zastanówmy się trochę, czym jest koc elektryczny. Z nazwy od razu wynika, że jest to koc, ale nie zwykły. Wewnątrz wyposażony jest w elementy, które zasilane są energią elektryczną i poprzez to podgrzewają produkt. Gdy przykryje się tym kocem, nie sposób zmarznąć. Ponadto do jego zalet należy zaliczyć zdolność do pobudzania krążenia krwi, radzenia sobie z przeziębieniami i łagodzenia niewielkiego bólu w stawach.

Nie wszyscy konsumenci przyjmują koc elektryczny z ufnością. Są gotowi okryć się kilkoma wełnianymi produktami, ale nie skorzystają z wygodnych i ciepłych modeli elektrycznych. Dodajmy trochę jasności i spróbujmy przekonać konsumentów.

Zalety koców elektrycznych

Ze względu na swoją specyfikę koc elektryczny jest całkowicie bezpiecznym produktem.  W użyciu jest bardzo prosty, poradzi sobie z nim nawet dziecko. Ma on szereg zalet:

  • Z jego pomocą bardzo szybko można się ogrzać, nawet w najchłodniejszych pomieszczeniach. Nie ma potrzeby ściągania kilku zwykłych koców, które będą wywierały nacisk na śpiącego.
  • Ogrzewa łóżko, zanim osoba się na nim położy. Zapobiega to dyskomfortowi, który pojawia się, gdy użytkownik leży w nieogrzewanym łóżku.
  • Używając koca elektrycznego, można znacznie zaoszczędzić na kosztach energii.
  • Umożliwia spanie przy oknach ustawionych na wentylację, co gwarantuje zdrowy sen ze stałym dopływem świeżego powietrza.
  • Możliwość zapewnienia terapeutycznego ogrzewania dla użytkowników, którzy mają problemy ze stawami, problemy z kręgosłupem.
  • Kilka rodzajów koców elektrycznych wyposażonych jest w funkcję grzania strefowego. Oznacza to, że temperatura w poszczególnych strefach zmienia się, co pozwala użytkownikowi na samodzielne zapewnienie wymaganego stopnia komfortu.

Jakość i materiały

Najlepiej zawsze kupować produkt dobrej jakości, więc nie rozkładaj się zbytnio na czynniki pierwsze, a raczej kupuj u znanego i zaufanego dostawcy. Firmy, które są na rynku od wielu lat i są pewne swoich produktów, zawsze zapewniają gwarancję i serwis.

Ważny jest również materiał, z którego wykonany jest koc elektryczny. W pierwszej kolejności należy wybierać wyłącznie materiały wysokiej jakości. Szczególne znaczenie ma wybór pomiędzy naturalną bawełną a najnowszym materiałem syntetycznym. W celu wydłużenia okresu użytkowania producenci zalecają stosowanie pokrowców lub poszewek na kołdry, które ograniczają zabrudzenia. Dzięki temu są znacznie łatwiejsze w pielęgnacji i nie trzeba będzie ich zbyt często wrzucać do pralki.

Bezpieczeństwo

Podczas zakupu sprawdzane jest bezpieczeństwo produktu. Ponieważ model jest podłączony do prądu, należy zawsze zapoznać się z certyfikatami i instrukcjami obsługi.

Na dzisiejszym rynku niemal wszystkie produkty spełniają europejskie normy TUV, CE i GS, które obejmują funkcję automatycznego wyłączania w przypadku wystąpienia sytuacji nietypowych oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem.