Leki na afty i pleśniawki – co na bolesne zmiany w jamie ustnej?

W jamie ustnej często pojawiają się zmiany, które sprawiają duży dyskomfort podczas jedzenia i picia. Zazwyczaj są to albo afty, albo pleśniawki. Choć różnią się one przyczyną i wyglądem, to w obu przypadkach mechanizm ich powstawania oraz sposób leczenia jest podobny. Co będzie skuteczne na bolesne zmiany w jamie ustnej?

Leki na afty – co warto wiedzieć?

Afty to urazy w jamie ustnej. Mogą przybierać różny kolor, ale za każdym razem powodują umiarkowany lub silny ból po kontakcie z płynem lub pożywieniem. Potrafią utrzymywać się nawet przez kilka tygodni, dlatego należy je poddawać odpowiedniemu leczeniu. Jeśli chodzi o leki na pleśniawki dostępne na https://www.aptekagalen.pl/afty-plesniawki, istnieje wiele różnych preparatów, ale z reguły dzielą się one na dwa rodzaje. Pierwszy z nich dezynfekuje i oczyszcza uraz, podczas gdy drugi wytwarza wokół niego barierę ochronną, która ułatwia i przyśpiesza proces gojenia. Warto naraz stosować oba rodzaje preparatów, bo znacząco skróci to czas trwania afty.

lek na pleśniawki w jamie ustnej

Jaki preparat na pleśniawki wybrać?

Pleśniawki pod względem wyglądu i objawów przypominają afty, choć wytrawne oko dostrzeże pewne różnice co do kształtu i koloru. Ich przyczyną są z reguły bakterie, dlatego kluczowy w procesie leczenia będzie odpowiedni preparat na pleśniawki. Gdy zaobserwujemy krwawiącą nadżerkę w jamie ustnej, niezależnie od rodzaju rany warto od razu zacząć stosować na niej leki na pleśniawki. To z reguły te same preparaty, co w przypadku aft. Jeżeli zmiany utrzymują się przez dłuższy czas, warto udać się do lekarza i poprosić o przepisanie mocniejszego leku na receptę, który powinien rozwiązać problem bolesnych aft i pleśniawek.