Podkolanówki uciskowe – podstawowe informacje

Podkolanówki uciskowe stosowane są od wielu lat. W Polsce istnieje kilka firm wyspecjalizowanych w ich produkcji. Tego typu podkolanówki zwane są też skarpetami uciskowymi. Mowa tutaj o specjalistycznych skarpetach, które mają za zadanie wywierać właściwą ilość ucisku na nogi w celu poprawy krążenia krwi. Warto dowiedzieć się, jaka jest ich charakterystyka i właściwości. 

Co warto wiedzieć o podkolanówkach uciskowych?

Okazuje się, że podkolanówki uciskowe działają poprzez wywieranie stopniowego ucisku na nogi, zwiększając ciśnienie krwi i poprawiając przepływ krwi. Mają one zastosowanie w leczeniu chorób żył, obrzęków, zapobieganiu żylakom i profilaktyce zakrzepicy. Jeżeli celem jest ich kupno, warto dobrać właściwy rozmiar. Podkolanówki uciskowe powinny być dobrze dopasowane do nóg, aby zapewnić odpowiedni ucisk i skuteczność terapeutyczną. Warto skorzystać z tabel rozmiarów dostępnych na opakowaniach lub stronach producentów, aby wybrać odpowiedni rozmiar. Kolejną istotną kwestią jest czas noszenia. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że podkolanówki uciskowe powinny być noszone przez cały dzień, a najlepiej nawet podczas snu, aby zapewnić stały ucisk na nogi. Należy je zdjąć tylko na czas kąpieli lub prania.

podkolanówki uciskowe

Inne istotne kwestie

Noszenie podkolanówek uciskowych zawsze warto przedyskutować z lekarzem. Niestety wiele osób o tym zapomina, co potem powoduje nieco problemów. Dlatego przed kupnem i zastosowaniem podkolanówek uciskowych, szczególnie w przypadku chorób żył, warto skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach może być konieczne stosowanie specjalistycznych skarpet uciskowych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Obecnie tego typu podkolanówki dostępne są w wielu sklepach internetowych oraz stacjonarnych. Najlepiej kupić je od renomowanego producenta.