Nebulizator i inhalator w wielu polskich domach stał się codziennością w walce z objawami infekcji górnych dróg oddechowych, alergii oraz astmy oskrzelowej. Obecnie próżno szukać rodzica, który nie posiada w domu urządzenia do inhalacji. Dzięki swej skuteczności i bezpiecznego podawania leków nebulizatory i inhalatory są polecane przez lekarzy rodzinnych i pediatrów. Lecz co wybrać? Jak jest różnica między jednym, a drugim? Co decyduje o tym jakie urządzenie będzie odpowiednie dla dziecka?
Czym różni się nebulizator od inhalatora? Czy różnica ma wpływ na działanie urządzenia?
Działanie obu urządzeń dla laika wygląda tak samo, dopiero szczegółowa charakterystyka tych produktów wykazuje nam dzielące je różnice. Nebulizator składa się z pojemnika do którego wlewamy lek, a następnie jest on zamieniany w mgiełkę, która jest wdychana przez małego pacjenta. Aby skuteczność była większa zaleca się stosowanie załączonych do urządzenia maseczek lub ustnika. Produkt ten rozpyla substancję leczniczą. Nebulizator jest polecany przede wszystkim niemowlętom i dzieciom z chorobami przewlekłymi. Nebulizacja przyspiesza działanie leku i przede wszystkim jest bezpieczna dla dziecka – niwelujemy ryzyko zachłyśnięcia i zadławienia lekami.
Inhalator umożliwia podanie leku bezpośrednio do miejsca jego działania. Przy zastosowaniu tego produktu jest wymagana współpraca pacjenta, który musi wykonać czynny głęboki wdech aplikując lek. Inhalatory polecane są szczególnie w przypadku astmy oskrzelowej. Przy aplikacji jest wymagana synchronizacja wdechu i uwolnienia dawki leku, co niestety u mniejszych dzieci jest trudne, a czasami niemożliwe do wykonania.
Pomimo różnic między inhalatorem a nebulizatorem, należy pamiętać, że nebulizator jest to szczególny rodzaj inhalatora. W przypadku obu urządzeń celem jest dostarczenie leku bezpośrednio do układu oddechowego niemowlęcia i dziecka.
Czy zakup urządzenia do inhalacji skonsultować z lekarzem?
Główne jednostki chorobowe, które są wskazaniem do nebulizacji i inhalacji to astma oskrzelowa, zapalenia oskrzeli i płuc, mukowiscydoza, zakażenia układu oddechowego, pneumocytoza, przewlekły nieżyt nosa, gardła i krtani i alergiczny nieżyt nosa.
Pamiętajmy jednak, że pomimo wysokiego stopnia bezpieczeństwa tych produktów należy wykluczyć wszystkie przeciwwskazania. Obecnie nie zaleca się używania nebulizatorów i inhalatorów przez dzieci i niemowlęta, które mają ostry stan zapalny w obrębie nosa, gardła i krtani lub chorują na niewydolność krążenia. Również choroby nowotworowe mogą wykluczyć stosowanie nebulizacji.
Pomimo wielu informacji jakie możemy uzyskać na temat funkcjonowania i rodzajów nebulizatorów oraz inhalatorów, zawsze należy uwzględnić indywidualne potrzeby zdrowotne dziecka. Pamiętajmy, że kupujemy urządzenie aplikujące lek. Tutaj niezbędna okazuje się konsultacja z lekarzem prowadzącym lub pediatrą. Lekarz oceni stan zdrowia dziecka, jego możliwości i potrzeby związane z wiekiem oraz w przypadku wątpliwości może zlecić dodatkowe badania w celu wykluczenia przeciwwskazań.