Katar, kaszel, ból gardła – to właśnie pierwsze objawy przeziębienia, które zgłaszają zarówno dorośli, jak i dzieci. Jeśli dodatkowo nie występuje wysoka gorączka czy inne, niepokojące objawy, rodzice w pierwszej kolejności podają swoim pociechom Apap dla dzieci. Jak stosować ten popularny lek?
Apap w płynie, saszetkach czy w tabletkach?
Apap dla dzieci to jeden z leków, po który najczęściej sięgają rodzice. Jego substancją czynną jest paracetamol, łagodzący objawy bólowe, a także niwelujący gorączkę. Apap dostępny jest w różnych formach, w zależności od wieku dziecka. Najmłodszym dedykowany jest lek w płynie, który można podawać za pomocą strzykawki.
Dzieci od 6. roku życia mogą natomiast przyjmować Apap w saszetkach dla dzieci. Pomaga on zwalczać pierwsze objawy przeziębienia oraz grypy, jednak aby był skuteczny, należy spożyć całą zalecaną porcję. Apap dla dzieci w tabletkach można natomiast podawać pociechom, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej mogą nie być one w stanie połknąć tabletki, która – choć nie ma bardzo dużych rozmiarów – może okazać się sporym wyzwaniem dla dziecięcego przełyku.
Jak długo podawać dzieciom Apap?
Aby Apap przeziębienie dla dzieci okazał się skuteczny, należy podawać go w odpowiednich dawkach, zgodnie z zaleceniami producenta. Rodzice muszą jednocześnie pamiętać, że podanie dziecku zbyt dużej porcji leku nie spowoduje, że zadziała on szybkiej i efektywniej. Wręcz przeciwnie – może to przełożyć się na pogorszenie funkcjonowania niektórych narządów. Ważne, aby nie łączyć Apapu dla dzieci z innymi lekami, zawierającymi paracetamol, tak aby nie przekroczyć dziennej dawki.
Warto też zwrócić uwagę na to, by nie łączyć paracetamolu z ibuprofenem – takie połączenie okazuje się skuteczne na przykład w niwelowaniu gorączki, jednak pomiędzy poszczególnymi porcjami leków należy zachować odpowiednie odstępy czasowe. Leku nie należy stosować dłużej, niż zaleca producent, natomiast jeśli objawy nie ustąpią, trzeba udać się z dzieckiem do lekarza.