Testy owulacyjne i zalecenia dotyczące ich stosowania

Planowanie poczęcia polega na wykonaniu ogólnego testu owulacyjnego. Technologia opiera się na wykrywaniu hormonu luteinizującego w moczu. Przed owulacją (24-48 godzin) jego zawartość wzrasta w moczu. Po szczytowym uwolnieniu, które można wykryć za pomocą testu, kolejne dni są najlepsze dla poczęcia.

Co to jest owulacja?

Jest to uwolnienie z pęcherzyka dojrzałego i gotowego do zapłodnienia jajeczka. Proces ten odbywa się w połowie cyklu rozrodczego. Po znalezieniu się w jamie brzusznej jajo jest przyciągane przez rzęski jajowodów i dostaje się do środka, gdzie dochodzi do zapłodnienia.

Na wyjście jaja z pęcherzyka ciążowego mają wpływ hormony. W pierwszej połowie cyklu, w miarę dojrzewania pęcherzyka, estrogeny są stopniowo produkowane. Im więcej jest estrogenów, tym bardziej zbliża się dzień owulacji. Gdy tylko poziom estrogenów w Twoim organizmie jest wystarczająco wysoki, aby doszło do owulacji, następuje gwałtowny wzrost hormonu LH i pęcherzyk pęka. Tak więc poziom hormonu luteinizującego jest orientacyjny, jeśli chodzi o przewidywanie owulacji. To jest zresztą podstawa tej metody diagnostycznej.

W jakim celu wykonuje się testy owulacyjne?

Okres płodny dla poczęcia jest bardzo krótki. Jajnik nie jest zdolny do życia w ciągu jednego dnia po owulacji, a plemniki nie żyją dłużej niż 72 godziny. W rzeczywistości w miesiącu mogą być tylko 3-4 dni, podczas których poczęcie jest możliwe:

  • Dwa dni przed owulacją;
  • Pierwszy lub drugi dzień po owulacji.

Test pomoże Ci określić dni, w których prawdopodobieństwo poczęcia jest największe. Dzięki wysokiej czułości testy owulacyjne dostępne na Sanbello dają dokładniejszy wynik. Metody kalendarzowa i temperaturowa są w tym przypadku mniej skuteczne. Czas trwania pierwszej miesiączki cyklu rozrodczego różni się nie tylko między kobietami, ale także w obrębie cyklu tej samej kobiety.

Jeśli chodzi o metodę temperaturową, to jest ona pracochłonna i niewygodna, wymaga spełnienia wielu warunków, aby uzyskać statystycznie wiarygodny wynik.

Główne wskazania do badania

  • Potrzeba określenia optymalnego okresu na poczęcie;
  • Przygotowanie do pobrania materiału rozrodczego do konserwacji kriogenicznej;
  • Dawstwo komórek jajowych – przekazanie własnych oocytów innym osobom;
  • Udział kobiety w zabiegach wspomaganego rozrodu.

Czy test owulacyjny wykaże ciążę?

Nie, wbrew powszechnej opinii, każdy szybki test jest przeznaczony do wykrywania innego hormonu. Poziom LH spada po poczęciu i nie należy używać testu owulacyjnego do diagnozowania ciąży. Chromosomy Y są bardziej ruchliwe, ale żyją krócej. Są niewielkich rozmiarów i mają dużą prędkość ruchu. Chromosomy X są mniej ruchliwe, ale żyją dłużej.

W sieci jest wiele informacji, że testy owulacyjne pokazują ciążę. Prawdą jest, że hormon LH jest podobny do alfa hCG, czyli hormonu ciążowego, ale to nie powód, by używać tego wysoce specjalistycznego testu do innych celów. Męskie komórki płciowe są haploidalne – mają tylko jeden chromosom (X lub Y). W zależności od tego, który plemnik dostanie się do jaja, rozwinie się płód żeński (XX) lub męski (XY).