Łóżko rehabilitacyjne – jak wybrać odpowiednie?

Istnieje wiele dolegliwości zmuszających chorych do pozostawania w łóżku. Dlatego, ten element wyposażenia powinien zapewniać maksymalnym komfort takim osobom, jak również ich opiekunom. Podpowiadamy, czym należy się kierować podczas wyboru łóżka rehabilitacyjnego.

Rola łóżka rehabilitacyjnego

Podstawowym zadaniem łóżka rehabilitacyjnego jest zapewnianie wygodne pozycji do leżenia dla osób chorych. Jego ergonomiczna konstrukcja ma zapewniać komfort i zapobiegać występowaniu odleżyn. Z tego powodu należy je kupować w komplecie z materacem przeciwodleżynowym. Takie połączenie minimalizuje ryzyko obumierania tkanek na skórze pacjentów. W zależności od potrzeb łóżka może być wykonane z drewna lub metalu. Ponadto powinno być wyposażone w elektryczne sterowanie. Taka opcja sprawia, że chory jest zdolny do jego samodzielnej regulacji. W takich sytuacjach łóżka występuje w komplecie z wielofunkcyjnym pilotem. Znajdziesz je na: https://megamedic.pl/lozka-rehabilitacyjne

łóżko rehabilitacyjne

Wybór łóżka dla chorego

Wybierając łóżko rehabilitacyjne, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Warto zaznaczyć, że w przypadku tego elementu wyposażenia nie zawsze liczy się cena. Niejednokrotnie droższy model nie będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb chorego. Wybierając taki rodzaj łóżka, należy się kierować takimi kryteriami jak:

  • gabaryty pacjenta,
  • możliwości ruchowe chorego oraz jego ogólny stan zdrowia,
  • opcje montażu przydatnych akcesoriów, na przykład wysięgników,
  • łatwość siadania i wstawania z łóżka,
  • estetyka – pacjent powinien czuć się dobrze we własnym łóżku, jest to szczególnie istotne w przypadku zakupu tego elementu wyposażenia do użytku domowego,
  • indywidualne potrzeby pacjenta ustalane przez specjalistę.

Warto dodać, że istnieją modele łóżek, które są przystosowane do potrzeb pacjenta cierpiącego na konkretne dolegliwości. Przykładowo może to być choroba Alzheimera.