Szampon do włosów przetłuszczających się – jaki powinien być?

Włosy przetłuszczające się wymagają szczególnie rozważnej pielęgnacji, aby mogły prezentować się dobrze. Kluczem do sukcesu jest między innymi dobór odpowiedniego szamponu. Warto zatem dowiedzieć się, na co konkretnie zwracać uwagę przy jego zakupie. Okazuje się, że kryteriów którymi należy się kierować jest całkiem sporo. 

Jaki skład powinien posiadać szampon do włosów przetłuszczających się?

Szampon do włosów przetłuszczających się powinien bazować na składnikach aktywnych, które pomogą zwalczyć przyczyny nadmiaru sebum. Dobrze byłoby też, gdyby znajdowały się w nim substancje, które mogą zapobiec pojawieniu się innych problemów, na które narażona jest tłusta skóra głowy. Mowa tu między innymi o łupieżu czy łojotokowym zapaleniu. W kosmetyku powinny zatem znajdować się takie składniki aktywne jak między innymi ekstrakt z aloesu, wyciąg ze skrzypu polnego, olej rycynowy, olejek z drzewa herbacianego czy olej tamanu. Istotne jest także to, aby szampon bazował na łagodnie działających substancjach myjących. Mowa tu chociażby o ekstrakcie z mydlnicy czy o ekstrakcie z amli. Silnie działające detergenty nie są niestety wskazane. Mogłyby one stosunkowo szybko doprowadzić do jeszcze większego przetłuszczania się skóry głowy. 

Jakiego działania oczekiwać od szamponu do włosów, które nadmiernie się przetłuszczają?

Naturalny szampon do włosów przetłuszczających się powinien charakteryzować się wszechstronnymi właściwościami. Doskonale byłoby zatem, gdyby wykazywał działanie: 

  • regulujące pracę gruczołów łojowych 
  • przeciwbakteryjne
  • przeciwzapalne
  • nawilżające 

Jeśli włosy są cienkie, od szamponu warto byłoby oczekiwać również tego, aby dodawał im objętości. Dzięki temu, fryzura będzie prezentować się zdecydowanie atrakcyjniej. 

szampon do włosów przetłuszczających się

Jak stosować szampon i kiedy pojawią się efekty?

Nawet bardzo dobry szampon do włosów przetłuszczających się nie zadziała, jeśli nie będzie stosowany regularnie. Wydaje się, że najlepiej używać go podczas każdego mycia swoich włosów. Nie warto stosować go zamiennie z innymi kosmetykami oczyszczającymi, bo mogłyby one osłabić jego działanie. Bardzo istotne jest również to, aby za każdym razem wykonać jak najstaranniejszy masaż skalpu. Po umyciu głowy, pozostałości kosmetyku należy zaś dokładnie spłukać letnią wodą. Zimna albo gorąca mogłaby doprowadzić do pobudzenia pracy gruczołów łojowych. Jeśli chodzi o efekty stosowania szamponu, być może pojawią się już po kilku użyciach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to zawsze kwestia indywidualna. Wiele zależy bowiem od wyjściowego stanu skóry oraz włosów.