Bezdech senny – maska na kłopotliwą dolegliwość

Bezdech senny, czyli zatrzymanie akcji oddechowej w czasie snu, dotyka wiele osób. Nie tylko wpływa na jakość nocnego odpoczynku. Konsekwencją w ciągu dnia jest zmęczenie, rozkojarzenie i spadek formy. Może być niebezpieczny dla zdrowia. W wyniku opuszczenia się języka oraz tkanki miękkiej nie dociera do płuc wystarczająca ilość powietrza. Powtarzające się epizody bezdechu powodują niedotlenienie oraz zwiększą ryzyko wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak udar czy zawał. Bezdech senny maska to rozwiązanie nieoperacyjne w leczeniu tego schorzenia.

Bezdech senny – maska i jej zalety

Przy bezdechu następuje całkowite zamknięcie światła górnych dróg oddechowych. Aby tego uniknąć, można przed pójściem spać założyć specjalistyczną maskę, która połączona jest z aparatem wytwarzającym odpowiednie ciśnienie. Pozwala to udrożnić trakt oddechowy oraz zapobiega infekcjom górnych dróg oddechowych. Utrzymuje prawidłowe położenie języka i gardła, pomaga eliminować epizody bezdechu sennego oraz wpływa pozytywnie na komfort snu.

bezdech senny maska

Jak właściwie dobrać maskę na bezdech senny?

Warunkiem powodzenia terapii bezdechu sennego jest szczelna i dobrze dopasowana do indywidualnych potrzeb maska. Powinna być wygodna, ponieważ nieodpowiednio dobrana będzie odciskać się na skórze, powodować otarcia naskórka oraz przesuszenie śluzówki nosa. Ponadto niewłaściwa maska będzie wywoływać wybudzenia. A wszystko to może wywołać zniechęcenie do jej dalszego używania.

Istnieją bezdech senny maska ustno-nosowe i nosowe. Te pierwsze dobrze tolerują wysokie ciśnienie wytwarzane przez aparaturę oraz minimalizują ryzyko wycieków. Z kolei nosowe są lżejsze i skutecznie wentylują zatoki. Istnieją też modele o minimalnym kontakcie z twarzą, w których poduszki nosowe nie obejmują całego nosa. Przyłącze znajduje się na szczycie głowy, dzięki czemu rura aparatu nie przeszkadza zmieniać pozycje w czasie snu.