Stres, zła dieta, nadmiar obowiązków, używki i permanentne zmęczenie sprzyja występowaniu nadciśnienia tętniczego krwi. To zaburzenie, jeżeli nie zostaje poddane leczeniu, może powodować rozwój groźnych chorób takich jak zawał mięśnia sercowego, czy udar mózgu. Jak prawidłowo sprawdzać wysokość ciśnienia? Jakie działania podjąć, by je wyregulować?
Sygnały świadczące o początkach rozwoju nadciśnienia tętniczego
O tym, że w organizmie występuje zaburzenie poziomu ciśnienia krwi, mogą świadczyć takie objawy jak:
- przewlekłe i długotrwałe bóle głowy (szczególnie w okolicach potylicy),
- zawroty głowy,
- zaczerwienienie skóry twarzy,
- osłabienie lub nadpobudliwość,
- uczucie duszności i szybkiego bicia serca;
Nie należy bagatelizować powyższych sygnałów i warto sprawdzić, czy parametry ciśnienia są na odpowiednim poziomie. Pomiaru dokonać można przy pomocy aparatury domowej takiej jak ciśnieniomierz nadgarstkowy. Zakupić go można w aptece lub sklepie medycznym. Zaletą tego produktu jest to, że jest łatwy w obsłudze, jest stosunkowo niewielki i przydatny, jeżeli zachodzi konieczność częstej kontroli ciśnienia.
Jakie funkcje posiada ciśnieniomierz nadgarstkowy?

Podczas pomiaru aparat do mierzenia ciśnienia zakładany na nadgarstek pozwala zbadać ciśnienie rozkurczowe i skurczowe krwi. Dodatkowo wskazuje na ilość uderzeń serca na minutę (tętno), a niektóre aparaty mają również funkcję wykrywania zaburzeń rytmu serca. Prawidłowy wynik dla ciśnienia tętniczego to 120/80 w spoczynku i tętno między 70 a 100 uderzeń na minutę. Niewielkie odchylenia od tych norm nie powinny niepokoić, ale duże wahania powinny skłonić do konsultacji lekarskiej. Należy także pamiętać, że można podejmować działania, które korzystnie wpływają na ciśnienie. Wśród nich wymienia się między innymi:
- regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną,
- zróżnicowaną i zbilansowaną dietę,
- dużą podaż wody,
- wypoczynek i unikanie stresu;
Profilaktyka nadciśnienia i kontrola parametrów układu krążenia jest bardzo ważna i powinna towarzyszyć każdej osobie.