Jakie leki na migrenę?

Leczenie migreny nie jest łatwe, ponieważ można się skupić jedynie na łagodzeniu bólu. Niezwykle ciężko jest znaleźć przyczynę problemów i ją wyeliminować.

Terapia migrenowa


Kluczowy jest szczegółowy wywiad lekarski oraz zastosowanie odpowiedniej terapii, która musi być dopasowana do konkretnej osoby. Nasilenie bólu oraz czas trwania dolegliwości to główne czynniki, które mają wpływ na przebieg leczenia. Z reguły stosuje się takie leki jak: ibuprofen, naproksen oraz kwas acetylosalicylowy. Czasami dobrze działa również metoklopramid, który znacząco zmniejsza nudności oraz wymioty, dzięki czemu inne leki mogą się szybciej wchłonąć. Warto dodać, że tabletki na migrenę są dostępne w Polsce bez recepty i cieszą się bardzo dużą popularnością.

Leki na migrenę


Należy jednak pamiętać, żeby nie przyjmować leków zbyt często, ponieważ ma to bardzo negatywny wpływ na wątrobę. Lekarz zleca zazwyczaj wykonanie EEG oraz badania obrazowego głowy, żeby wykluczyć różne przyczyny bólu. Ból jest najczęściej jednostronny i trwa od kilku godzin do nawet kilku dni. Jest on na tyle przeszywający i dokuczliwy, że praktycznie niemożliwe jest wykonywanie codziennych obowiązków i chodzenie do pracy. Za napady migrenowe odpowiadają czynniki wyzwalające, które się różnią w zależności od pacjenta. Na uwagę zasługuje fakt, że pacjent nie odczuwa bólu w przerwach między napadami. Czasami występuje migrena oczna, która polega na tym, że ból występuje w okolicach oczodołu i potrafi trwać nawet wiele tygodni. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.