Jaki inhalator wybrać?

W aptekach i internecie można spotkać ogrom inhalatorów. Czas jesienny sprzyja chorobom, szczególnie tym układu oddechowego, a co za tym idzie użycie takiego urządzenia, jak inhalator może być niezbędne w powrocie do zdrowia. Ale jaki wybrać? Czym się kierować? Czy dla dzieci i dorosłych można zastosować to samo urządzenie?

Inhalator, a nebulizator

Najprościej mówiąc, nebulizator jest typem inhalatora. Co to znaczy? W zależności od przepisanego przez lekarza preparatu powinniśmy zastosować jeden z nich. Nebulizatory to powszechnie dostępnie urządzenia do zastosowania leków w płynie. Większość z tych leków ma za zadanie upłynnić wydzielinę zalegającą w płucach i wspomóc jej odkrztuszenie, bądź nawilżyć drogi oddechowe przy podrażnieniu, suchości czy chrypie. Do inhalatorów zaś polecane jest podanie zawiesin bądź proszków, które to urządzenie zamienia w aerozol — postać leku możliwą do rozprzestrzenienia się w układzie oddechowym. Tak więc nie każdy inhalator jest nebulizatorem, zaś każdy nebulizator jest inhalatorem.

Dla dzieci czy dla dorosłych?

inhalator

Większość nebulizatorów w zestawie posiada maskę przeznaczoną dla dziecka i maskę przeznaczoną dla osoby dorosłej, dodatkowo są ustniki, rurki oraz pojemnik na lek. Zestawy maseczek i ustników można dokupić oddzielnie, aczkolwiek nie ma przeciwskazania aby po umyciu i dezynfekcji z jednej maski korzystała więcej niż jedna osoba. W przypadku noworodków i niemowlaków polecane jest jednak stosowanie osobnej maski, i tu oczywiście po konsultacji z lekarzem.

Wybór parametrów

Nowoczesne nebulizatory są stosunkowo ciche i niewielkie. Wiele firm oferuje nam również różne kształty — niedźwiadków, króliczków, słoników. W zależności od preferencji jesteśmy w stanie dobrać inhalator odpowiedni do naszych oczekiwań i potrzeb.