Termometr na podczerwień – jak wybrać najlepszy?

Chyba w żadnym gospodarstwie domowym, szczególnie jeśli znajdują się w nim także małe dzieci, nie brakuje termometru. To właśnie on daje możliwość kontrolowania temperatury ciała, która powinna utrzymywać się na poziomie od 36,6 do 37,2 stopni Celsjusza.

Okazuje się, że kontrolowanie temperatury staje się niezwykle ważne, gdyż podwyższona może świadczyć o chorobie lub stanach zapalnych, które toczą się w organizmie. Oczywiście zapomnieliśmy obecnie o termometrach rtęciowych. Tak więc jaki termometr na podczerwień jest najlepszy?

Termometry na podczerwień douszny czy bezdotykowy

Termometr na podczerwień może być zarówno urządzeniem dousznym jak i całkowicie bezdotykowym. Termometr douszny mierzy temperaturę bębenka ucha, który z kolei zlokalizowany jest w okolicy podwzgórza.

To właśnie ta część mózgu odpowiada za koordynację temperatury ciała. Termometry te wyposażone są w dodatkowe i specjalnie uformowane końcówki, które można bezpiecznie wprowadzić do ucha. Kolejno promieniowanie podczerwone, które emitowane jest przez ludzki organizm, trafia do wbudowanej w urządzeniu soczewki, która przekazuje je na detektor, w ten sposób można odczytać wynik. Niemniej jednak nie każdy docenia tego typu termometry, w związku z koniecznością włożenia je do ucha, które jest niezwykle wrażliwe. 

Bezdotykowy termometr, który również działa na podczerwień jest o wiele bardziej wygodny w użytkowaniu. Wystarczy bowiem przystawić go na kilka sekund w okolicy czoła, a urządzenie odczytuje wiązkę emitowanego światła podczerwonego przez ludzki organizm, przekazuje do detektora i umożliwia nam odczytanie wyniku Termometry bezdotykowe nie wymagają jakiegokolwiek kontaktu ze skóra czy częścią ciała pacjenta, więc są niezwykle sterylne i wygodne w użytkowaniu.

Termometry na podczerwień- na jakie się zdecydować?

Oczywiście to termometry bezdotykowe cieszą się na rynku największą popularnością. Niezwykłą ich zaletą jest przede wszystkim:

  • wykonanie niezwykle szybkiego pomiaru- zwykle zajmuje to około 2 sekundy
  • ograniczenie kontaktu do minimum- termometry te nie wymagają stałej dezynfekcji, a także ograniczają kontakt z chorym, więc zmniejsza się ryzyko zarażenia i zainfekowania osób wykonujących pomiar

Nie da się ukryć, że bezdotykowy termometr zapewnia największą wygodę użytkowania, a dodatkowo jest niezwykle dokładny.

Zwykle pomiary temperatury, wykonane z pomocą tych urządzeń są niezwykle wiarygodne i można na nich w pełni polegać. Warto stawiać jednak na urządzenia od sprawdzonych producentów.