Najważniejsze funkcje pasa na przepuklinę

Pas na przepuklinę jest stosowany w wielu sytuacjach. Dotyczy zazwyczaj rekonwalescencji po przebytej operacji jamy brzusznej. Ma on wiele zadań, jakie warto poznać. Czym cechuje się pas tego typu? Jakie daje efekty? Jakie objawy wskazują na przepuklinę? O czym warto wiedzieć?

Pas na przepuklinę

pas na przepuklinę

Ma on głównie za zadanie zniwelować ryzyko wystąpienia tak zwanej przepukliny pooperacyjnej. W trakcie użytkowania pasa wykonuje się też ćwiczenia rehabilitacyjne, tak aby nie doprowadzić do pogorszenia kondycji brzucha. Pasy przepuklinowe stawiają na specjalne rzepy, a rozmiar jest zależny od danego pacjenta. Wyróżnić można następujące rozwiązania:

  • pas przepuklinowy pachwinowy,
  • pas przepuklinowy brzuszny,
  • pas po operacji przepukliny pępkowej. 

Zazwyczaj produkty są tworzone z bawełnianej i elastycznej gumy ortopedycznej. Zastosowanie może być różnorodne, co ma związek z konkretnym rodzajem pasa. 

Czym jest przepuklina?

Przepuklina daje wiele dolegliwości, jakich nie można bagatelizować. Powstaje ona na skutek pogorszenia kondycji powłok jamy ciała. Specjaliści wskazują na przepuklinę wewnętrzną, w przyległych jamach ciała, jak i zewnętrzną – obecną pod skórą. Objawy są następujące: wyczuwalny guzek w miejscu przepukliny, który może się przemieszczać, pieczenie i ból, dokuczliwe odczucie podczas napinania mięśni. W  takiej sytuacji konieczna jest konsultacja ze specjalistą. 

Pas na przepuklinę jest medycznym produktem, jaki pozwala na szybsze odzyskanie sprawności po operacji. Ma on też inne funkcje, które niwelują dolegliwości bólowe.