Jakie środki na przeczyszczenie wybrać?

Zaparcia mogą zdarzyć się każdemu i choć z reguły nie są niebezpieczne, to mogą skutecznie utrudniać codzienne życie. Wywołują duży dyskomfort, a nawet ból, więc warto wiedzieć, jak można sobie z nimi radzić. Najczęściej sięga się po prostu po środki na przeczyszczenie, dobrze jest jednak wiedzieć, czego w nich szukać, aby faktycznie były skuteczne. Jak pomóc sobie z zaparciami i po jakie preparaty sięgnąć? 

Tabletki na przeczyszczenie – jakie wybrać?

tabletki na przeczyszczenie

Przyczyn zaparć może być mnóstwo, od zbyt małej ilości ruchu, przez nieodpowiednią dietę, aż po powstrzymywanie wypróżnienia czy zbyt małą ilość płynów przyjmowanych każdego dnia. Kiedy zaparcia są już uciążliwe, a domowe sposoby nie działają, warto sięgnąć po dostępne w aptece tabletki na przeczyszczenie. Bez recepty można wybrać między innymi takie tabletki jak: 

  • tabletki ziołowe z liśćmi senesu – pobudzają perystaltykę jelit i zmniejszają wchłanianie wody w jelicie grubym, dzięki czemu wypróżnianie się jest łatwiejsze
  • tabletki z bisakodylem – również pobudzają perystaltykę jelit i zmiękczają stolec, nie wolno stosować ich u kobiet w ciąży i karmiących piersią
  • tabletki z laktulozą – zwiększają ilość wody w jelicie grubym, dzięki czemu zmiękczają stolec

Środek na przeczyszczenie – kiedy po niego sięgnąć? 

Głównym objawem zaparć jest trudność w wypróżnianiu, a także ból brzucha, skurcze żołądka czy nawet utrata apetytu. Kiedy symptomy się nasilają, warto jak najszybciej sięgnąć po preparat na przeczyszczenie. Takie preparaty dostępne są nie tylko w postaci tabletek, ale także jako syropy, czopki i roztwory doustne. Dzięki temu można wybrać taką formę, która jest odpowiednia i szybko pozbyć się niekomfortowego problemu.