Apteczki medyczne do samochodu – po co są?

Dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych na drodze jest bardzo ważne. Oprócz zachowywania ostrożności w trasie warto zaopatrzyć się także w apteczkę samochodową, dzięki której możliwe jest szybkie i sprawne przeprowadzenie akcji ratunkowej. Niektóre środki opatrunkowe są w takich przypadkach niezbędne i mogą ocalić komuś życie. Co warto wiedzieć na temat wyposażenia apteczki samochodowej?

Czy apteczka medyczna do samochodu jest naprawdę potrzebna?

Zasady udzielania pierwszej pomocy powinny być wszystkim znane, bowiem nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie nam wesprzeć jakąś osobę w potrzebie. Trudno zaprzeczyć, że wypadki komunikacyjne zdarzają się dość często. Właśnie dlatego warto mieć apteczkę samochodową w bagażniku.

W Polsce o tym, czy posiada się apteczkę, decydują jedynie preferencje kierowcy. Przepisy nie nakładają obowiązku jej wożenia, jednak – jak pokazuje życie i jego nieprzewidywalność – warto mieć ją zawsze pod ręką. Oczywiście brak obowiązku posiadania apteczki w aucie nie dotyczy przewoźników. Autobusy, taksówki lub samochody do nauki jazdy powinny ją mieć.

Co warto umieścić w apteczce samochodowej?

Chcąc dobrze wyposażyć apteczkę do auta osobowego, warto kierować się przy tym przepisami europejskimi. Pozwalają one ułatwić sobie wybór oraz zapewnić niezbędne narzędzia do tego, by udzielić komuś w razie potrzeby pierwszej pomocy w trasie. Apteczka medyczna do samochodu powinna posiadać głównie środki opatrunkowe, czyli między innymi bandaże, kompresy różnego rodzaju, opaski elastyczne, chusty trójkątne, folie termiczne, plastry, rękawiczki lateksowe oraz nożyczki z zaokrąglonymi końcami. Przydają się także instrukcje udzielania pierwszej pomocy oraz latarki. Zdecydowanie należy unikać wyposażania apteczki do auta w ostre narzędzia oraz środki dezynfekujące. Także leki nie do końca się tutaj sprawdzają.