Wiedza na temat skutków nadmiernego przebywania na słońcu jest coraz większa. Kremy z filtrem spf 50 do twarzy stają się normą nie tylko w wakacyjnej kosmetyczce. Warto pamiętać, że słońce operuje przez cały rok i w każdej porze roku warto zabezpieczać skórę produktem z fitrem.
Krem z filtrem – dlaczego warto go używać?
Promieniowanie słoneczne operuje przez cały rok i warto o tym pamiętać. Jest niewidoczne, a przez to wcale nie mniej szkodliwe. Wręcz przeciwnie Promieniowanie można podzielić na dwa rodzaje:
- promieniowanie UVB – gdzie ostatnia litera „B” pochodzi od słowa „burning”, czyli opalanie. Jest to około 5% całego promieniowania UV, docierającego do ziemi. Jest odpowiedzialne za opaleniznę, a także powoduje poparzenia słoneczne przy dłuższej ekspozycji. Największe natężenie jest latem, gdy słońce mocno świeci. Ten rodzaj promieniowania przenika przez wodę.
- promieniowanie UVA – gdzie ostatnia litera „A” pochodzi od słowa „aging”, czyli starzenie. To około 95% promieniowania UV, docierającego do ziemi. Jest takie same cały rok, co oznacza, że przenika przez chmury w zimowe dni oraz przez szyby. Przyspiesza starzenie się oraz odpowiada za pojawianie się zmarszczek po dotarciu do skóry właściwej.
Promieniowanie UV powoduje:
- rozszerzanie się porów,
- przyspiesza proces starzenia się skóry poprzez niszczenie włókien kolagenowych, co powoduje utratę jędrności oraz wiotkość skóry,
- powstawanie nowotworów skóry, m.in. czerniaka,
- powstawanie przebarwień,
- pogrubianie się skóry,
- osłabienie naczyń krwionośnych.
Krem z filtrem – który wybrać?
Przy wyborze kremu z filtrem najlepiej kierować się wysokością ochrony. Im wyższa, tym lepsza. SPF to Sun Protection Factor, czyli informacja o bezpiecznym czasie przebywania na słońcu. Filtry można podzielić na 3 rodzaje:
- niska ochrona przeciwsłoneczna: SPF 6-10,
- średnia ochrona przeciwsłoneczna: SPF 15-25,
- wysoka ochrona przeciwsłoneczna: SPF 30-50.
Można zwrócić uwagę na opakowania, na których oznaczenie „UVA” znajduje się w kółku, co oznacza, że ochrona przed promieniowaniem UVA to przynajmniej 1/3 wartości SPF. Na części opakowań można znaleźć również oznaczenia: PA+, PA++ , PA+++, PA++++. Im więcej plusów, tym większa ochrona przed UVA. Podczas wyboru kremu warto kierować się ulubioną formułą oraz rodzajem cery, do której jest przeznaczony dany krem.
Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych:
- filtry chemiczne – pochłaniają energię słoneczną, a następnie zamieniają ją w energię cieplną. Są lekkie i praktycznie niewyczuwalne na skórze,
- filtry fizyczne – na skórze wytwarzają barierę chroniącą przed promieniowaniem. Można spotkać się z dodatkiem dwutlenku tytanu lub tlenku cynku, co nadaje formule ciężkości i może powodować bielenie. Filtry fizyczne zalecane są dla małych dzieci, posiadaczy wrażliwych cer oraz kobiet w ciąży.
- filtry mieszane – połączenie filtrów chemicznych oraz fizycznych.
Krem spf 50 do twarzy – ile go nakładać?
Kremy z filtrem SPF, szczególnie te o wysokim faktorze, nie są zbyt wydajne. Trzeba użyć odpowiedniej ilości, aby zadbać o odpowiednią ochronę. Zwykle należy nałożyć 2 mg na 1 c,2 skóry, aby uzyskać ochronę deklarowaną przez producenta.
Niestety zwykle nakłada się zbyt mało preparatu, a przez to nie jest zapewniona odpowiednia ochrona. Można skorzystać z tak zwanej metody na dwa palce i wycisnąć taką ilość preparatu na twarz, jednak jest ona dosyć orientacyjna. Można skorzystać również z wagi:na twarz kobiety potrzeba ilość to zwykle 0,7-0,8g kremu, a na twarz mężczyzny 1,25 g.