Wszawica to choroba pasożytnicza, która w szczególności dotyka dzieci w weku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Szybko się rozprzestrzenia i przechodzi na pozostałych domowników. Jaki środek na wszy najlepiej się sprawdzi? Jakie są objawy bytowania tych pasożytów na głowie dziecka?
Objawy wszawicy — kiedy zastosować preparat na wszy?
Dzieci zarażają się wszawicą zazwyczaj na obozach, w przedszkolach i żłobkach. Głównymi objawami tej dolegliwości są:
- Uporczywe drapanie skóry głowy,
- białe, drobne ziarenka (jaja wszy) przylepione do włosów,
- ślady ugryzienia (szczególnie za uszami i na karku),
- widoczne gołym okiem wszy we włosach;
Powyższe symptomy sugerują, by zastosować szampon na wszy, a także podjąć inne dodatkowe działania, które ułatwią walkę z tymi pasożytami.
Szampon na wszy — jak działa i jak go stosować?
W przypadku wystąpienia wszawicy konieczne jest zastosowanie dobrego preparatu na wszy, który pozwoli skutecznie się z nimi uporać. Środki na wszy, a w tym szampon na wszy, mają za zadanie je zatruć i zniszczyć gnidy (jaja). Sposób nakładania różnych środków na wszy jest z reguły dosyć prosty i podobny. Zazwyczaj konieczne jest naniesienie preparatu na włosy dziecka, odczekanie kilku lub kilkunastu minut i dokładnie spłukanie włosów. Po tym zabiegu należy gęstym grzebykiem wyczesać martwe wszy i jaja.
Środek na wszy to jedno, ale ważne jest także dokładne wypranie pościeli wszystkich domowników, umycie szczotek do włosów i profilaktyka ponownego zarażenia. Możliwe jest także zastosowanie preparatów odstraszających te pasożyty.