Plastry rozgrzewające – ich działanie i zastosowanie

Bóle mięśniowe są częstym problemem w dzisiejszych czasach, nie tylko wśród osób intensywnie trenujących, ale również w przypadku np. pracowników biurowych, którzy zmuszeni są do wielu godzin pracy w jednej pozycji. Istnieje wiele sposobów walki z tego typu bólem, jednak bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się specjalne plastry rozgrzewające. Kiedy warto po nie sięgnąć i jak należy je stosować?

Czym są plastry rozgrzewające?

Plastry rozgrzewające to specjalny rodzaj plastrów, które używane są do ogrzewania ciała. Dzięki swoim właściwościom rozgrzewającym służą także do zwalczania nieprzyjemnego bólu mięśniowego. Są zatem stosowane w przypadkach bólów mięśni, stawów i pleców, a także w celu rozgrzania ciała w chłodne dni. Plastry wygrzewające zazwyczaj w swoim składzie zawierają substancje chemiczne, takie jak kapsaicyna lub metylosalicylat. W wyniku reakcji chemicznej zawartej z wilgocią naszej skóry, substancje te wydzielają ciepło. Główną zaletą plastrów rozgrzewających jest fakt, że są one w pełni bezpieczne w użytkowaniu i dostępne bez recepty w większości aptek.

Rodzaje plastrów rozgrzewających

Plastry rozgrzewające występują w wielu wariantach i rodzajach. Między sobą różnią się zazwyczaj sposobem działania oraz składem chemicznym. Najpopularniejsze plastry rozgrzewające to:

  • plastry z kapsaicyną – w swoim składzie zawierają kapsaicynę, czyli substancję pochodzącą z papryki chili; działają rozgrzewająco i przeciwbólowo;
  • plastry z metylosalicylatem – zawierają metylosalicylat, który działa przeciwbólowo i rozgrzewająco;
  • plastry z mentolem – w swoim składzie zawierają mentol, który działa rozgrzewająco i odświeżająco;
  • plastry z węglem aktywnym – węgiel aktywny w składzie ma działanie rozgrzewające i przeciwzapalne.

To co różni plastry do rozgrzewania dostępne w sprzedaży, to ich skład chemiczny, dlatego należy zawsze przeczytać etykietę przed zastosowaniem ich, w celu uniknięcia potencjalnych reakcji alergicznych lub innych działań niepożądanych.

Zastosowanie plastrów do wygrzewania

W bólach mięśniowych często stosuje się plastry rozgrzewające na plecy, w celu rozgrzania i uśmierzenia bólu. Mogą być również używane do rozgrzewania ciała w chłodne dni lub po intensywnym wysiłku fizycznym. Plastry tego typu można stosować również w leczeniu wielu schorzeń, takich jak:

  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • zwyrodnieniowe zmiany stawów,
  • skurcze mięśni,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • zespół korzonków.

Należy jednak pamiętać, że plastry rozgrzewające nie są lekiem na powyższe schorzenia i nie powinny być stosowane jako jedyne leczenie.