Pomiar ciśnienia w domu

Najczęstszą chorobą układu sercowo-naczyniowego jest nadciśnienie. Choroby tej nie można lekceważyć. Objawami nadciśnienia są m.in. ból głowy, kołatanie serca czy duszność. Pamiętać jednak należy, że nadciśnienie często nie daje żadnych objawów. Niejednokrotnie ludzie dowiadują się o tej chorobie w trakcie różnego rodzaju badań. Dlatego warto posiadać w domu aparat do mierzenia ciśnienia. Do tego celu wybrać można ciśnieniomierz naramienny lub nadgarstkowy.

Ciśnieniomierz naramienny

Aparat do mierzenia ciśnienia, zakładany ma ramię, jest powszechnie stosowanym urządzeniem do tego celu. Sprzęt ten posiada praktyczny mankiet, który najczęściej ma uniwersalny rozmiar. Umożliwia to dopasowanie mankietu do szerokości obwodu ramienia osoby dokonującej pomiaru. Ciśnieniomierz naramienny jest używany w szpitalach oraz przychodniach. Być może właśnie dlatego taki rodzaj urządzenia cieszy się też dużą popularnością wśród osób, które mierzą ciśnienie krwi w domu. Wybierając naramienny aparat do mierzenia ciśnienia należy zwrócić uwagę, czy posiada on też inne funkcje. Niektóre modele mają np. funkcję rozpoznawania nadciśnienia lub objawów arytmii serca.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy

Urządzenie do pomiaru ciśnienia z nadgarstka zdobywa coraz większą popularność. Tego typu ciśnieniomierze mają kompaktowy rozmiar, co wiąże się z wygodą jego użytkowania. Nadgarstkowy aparat do mierzenia ciśnienia będzie z pewnością właściwy dla osób z ograniczoną mobilnością. Niewątpliwie skorzystają z niego również osoby starsze i niedołężne, z uwagi właśnie na łatwą obsługę urządzenia. Ciśnieniomierz nadgarstkowy zajmuje niewiele miejsca. Jest to z pewnością dużą zaletą tego sprzętu, można go bowiem zabrać ze sobą w wiele miejsc, nie zapełniając nim zbyt dużo przestrzeni w bagażu.