Jakie jest wyposażenie apteczki pierwszej pomocy?

Niefortunne skaleczenie podczas pracy bądź ból głowy uniemożliwiający dalsze wykonywanie obowiązków to częste zjawiska, podczas których przydatna okaże się dobrze znana apteczka pierwszej pomocy. Jej pomoc będzie nieoceniona także podczas poważniejszych uszczerbków na zdrowiu, wymagających interwencji przedmedycznych. Zatem, aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto jest zadbać o odpowiednie wyposażenie apteczki, znacznie ułatwiające pomoc poszkodowanej osobie.

Co powinna znajdować się w apteczce pierwszej pomocy? 

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy powinno być zależne od miejsca, w którym będzie ona wykorzystywana oraz potencjalnych urazów, jakich mogą doświadczyć użytkownicy. Prościej mówiąc, uzależnione jest to od specyfiki miejsca, dlatego apteczka obecna w szkole będzie nieco różnić się od tej w zakładzie produkcyjnym, co ustalane jest w oparciu o fachową pomoc z zakresu BHP. Jednak pewna zawartość pozostaje niezmienna, a podstawowe wyposażenie apteczki powinno obejmować:

 • leki przeciwbólowe
 • plastry w różnych rozmiarach
 • bandaż elastyczny, gazy opatrunkowe
 • wodę utlenioną
 • folię ratunkową
 • nożyczki
 • instrukcję pomocy w razie wypadków

Wyposażenie apteczki można zobaczyć pod adresem https://www.bhp-gabi.pl/k996,apteczki-wyposazenia-do-apteczek.html.

torba z wyposażeniem apteczki

W jakich miejscach powinna znajdować się apteczka pierwszej pomocy? 

 1. Zakład pracy: pracodawca ma obowiązek zapewnienia elementów niezbędnych do pomocy w przypadku wypadków bądź zagrożenia życia na terenie miejsca pracy, co podlega regulacjom Kodeksu Pracy,
 2. Dom: zbiór środków pierwszej pomocy umożliwia wsparcie domowników w dowolnej, wymagającej tego sytuacji,
 3. Samochód: apteczka okaże się przydatna w krytycznych sytuacjach na drodze, bez dostępu do stacjonarnej apteki oraz w sytuacji konieczności pomocy osobom uległym wypadkowi.
 4. Szkoła: jest obowiązkowym wyposażeniem placówek szkolnych, w których notorycznie dochodzi do niefortunnych urazów.