Płyn do soczewek – najważniejsze informacje 

Płyn do soczewek to specjalny produkt, który dostępny jest w kilku rożnych konfiguracjach. Jednak bez względu na rodzaj ma on za zadanie umożliwić bezpieczne i skuteczne aplikowanie soczewek. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat. 

Z czego składają się płyny do soczewek?

Płyn do soczewek kontaktowych może mieć bardzo różnych skład. Aktualnie najbardziej popularne są płyny wielofunkcyjne. Mają one działanie nawilżające, dezynfekcyjne oraz mają za zadanie odbiałczanie. 

Warto także zaznaczyć, że płyny wielofunkcyjne zawierają też w swoim składzie specjalne czynniki chelatujące, które dodatkowo wspomagają proces dezynfekcji i sprawiają, że produkt jest jeszcze bardziej skuteczny. Formuła zdecydowanej większości płynów wielofunkcyjnych dostępnych na rynku sprawia, że mogą być stosowane z wszystkimi rodzajami soczewek miękkich. 

Innym rozwiązaniem są płyny oksydacyjne. Produkty tego typu mają w swoim składzie nadtlenek wodoru. Dodatkowo w pojemniczku znajduje się specjalny katalizator, który ma postać metalowej płytki. Wywołuje ona reakcję chemiczną, aby zmienić wodę utlenioną w wodę oraz tlen. 

W jaki sposób pielęgnować soczewki kontaktowe?

Płyn do soczewek w aptece a-manada jest dostępny w różnych konfiguracjach. Wybierając płyn od zaufanego producenta trzeba także wiedzieć w jaki sposób należy je pielęgnować i przechowywać. 

W pierwszej kolejności trzeba dokładnie umyć ręce specjalnym płynem antybakteryjnym. Bardzo ważne jest to, aby pamiętać o tym przed każdym zakładaniem soczewek. Następnie do specjalnego pojemnika na soczewki wlewa się właściwą porcję płynu. Soczewkę układa się w zagłębieniu dłoni, a następnie wylewa na nią kilka kropel płynu i ruchami okrężnymi delikatnie się ją pociera. Dzięki temu można usunąć z jej powierzchni wszelkie zanieczyszczenia. Przygotowaną w ten sposób soczewkę umieszcza się w drugiej części pojemniczka. Następnie to samo działanie podejmuje się z drugą soczewką. 

	płyn do soczewek

Dzięki przeprowadzaniu takiej pielęgnacji soczewek co wieczór, można być pewnym, że będą one służyły przez cały okres przydatności. Wybór dobrego płynu do soczewek ma bardzo duże znaczenie. W ten sposób można zadbać nie tylko o stan soczewek, ale również swoich oczu. 

Należy także pamiętać, że po wyjęciu soczewek z oka będzie potrzebny nie tylko płyn, ale także specjalny pojemnik antybakteryjny, który trzeba wymieniać z taką samą częstotliwością jak wymiana soczewek. Przestrzeganie tych wskazań jest bardzo istotne.