Kwas foliowy dla zdrowia nie tylko ciężarnych

Zdrowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu wymaga dostarczenia mu właściwych dla wieku i płci witamin oraz minerałów. Optymalna ilość składników aktywnych w pożywieniu nie stwarza potrzeby dodatkowej suplementacji. Jednakże spożywana żywność często jest przetworzona, pełna konserwantów, polepszaczy smaku bądź sztucznych barwników. Pozbawiona jest więc kluczowych dla zachowania dobrej kondycji wartości odżywczych. Do jednego z niezbędnych dla prawidłowego przebiegu wielu funkcji życiowych związków organicznych należy kwas foliowy.

Kwas foliowy, zwany też witaminą B9 lub folianem, bierze aktywny dział w szeregu istotnych procesów biochemicznych stale zachodzących w ciele człowieka. Istnieją również sytuacje, kiedy zapotrzebowanie na niego wzrasta i należy go uzupełniać. Kwas foliowy i oznaczenie jego stężenia w organizmie można określić na podstawie pobranej krwi żylnej. Jego poziom bada się zwłaszcza przy:

• niedokrwistości, czyli anemii
• zaburzeniach pracy wątroby
• chorobach nowotworowych
• przy terapii lekami przeciwpadaczkowymi
• w alkoholizmie
• chorobach skóry, takich jak łuszczyca
• w przebiegu ciąży, laktacji oraz w połogu

Kwas foliowy w ciąży i jego znaczenie

Niedobory kwasu foliowego w trakcie ciąży mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla rozwijającego się w jej łonie dziecka. Do komplikacji występujących z powodu jego niewłaściwego poziomu należą wady rozwojowe płodu. Mogą wystąpić również takie powikłania, jak poronienie, przedwczesny poród, zbyt niska masa urodzeniowa czy też opóźnienia w rozwoju. Z tego względu każda kobieta powinna przyjmować kwas foliowy w ciąży oraz po porodzie. Zaleca się przyjmowanie go także przed planowaniem dziecka.

kwas foliowy


Kwas metylowany i jego zalety

Kwas foliowy (https://a-manada.pl/kwas-foliowy) można uzupełniać przy występowaniu jego braków w organizmie. Jednak stosowanie syntetycznych preparatów nie zawsze jest dobrze tolerowane i przyswajane przez każdy organizm. Natomiast cenny dla zdrowia folian, występujący naturalnie w zielonych warzywach, niektórych owocach cytrusowych czy ziarnach, szybko ulega zniszczeniu w trakcie przetwarzania. Takie czynności w kuchni, jak długie gotowanie, krojenie, blendowanie wpływa znacząco na jego utratę. Rozwiązaniem może być kwas metylowany i jego suplementacja. Jest to aktywna, zmetylowana forma kwasu foliowego polecana zwłaszcza przy problemach z jego prawidłowym metabolizowaniem. Trafiając do krwiobiegu pod tą postacią, jest on sprawniej dystrybuowany w ludzkim ciele do spełnienia istotnych funkcji. Liczne badania wykazują też, że jest bezpieczny, a więc polecany szczególnie dla kobiet w ciąży.