Jakie tabletki przeciwzakrzepowe bez recepty wybrać?

Leki zmniejszające krzepliwość krwi nie muszą być wbrew pozorom zawsze przepisywane przez lekarza. Okazuje się bowiem, że w aptekach można zakupić środki rozrzedzające krew bez recepty. Warto jednak mieć świadomość tego, czym należy kierować się przy ich wyborze, aby odnieść pożądany efekt terapeutyczny.

Co zawierają leki przeciwzakrzepowe bez recepty? 

Leki przeciwzakrzepowe bez recepty bazują zazwyczaj na stosunkowo niewielkich dawkach kwasu acetylosalicylowego, który charakteryzuje się właściwościami rozrzedzającymi krew. Ich działanie koncentruje się zatem wokół zapobiegania zakrzepom u osób, które mają ku temu skłonności. Najczęściej mają one postać wygodnych do stosowania tabletek przeciwzakrzepowych, które wystarczy popić wodą. 

Komu wskazane są leki przeciwzakrzepowe?

Z leków przeciwzakrzepowych bez recepty mogą korzystać osoby w różnym wieku. Co do zasady, zaleca się je tym, które: 

tabletki przeciwzakrzepowe
  • doświadczyły zawału serca lub są nim zagrożone 
  • mają podwyższone ryzyko rozwoju choroby zakrzepowo-zatorowej
  • przebyły zabieg, który wymagał od nich unieruchomienia przez pewien czas 

Szczegółowe wskazania dotyczące stosowania tabletek na rozrzedzenie krwi bez recepty znajdują się w ulotce dołączonej do każdego opakowania leku lub na stronie – https://www.aptekagalen.pl/leki-przeciwzakrzepowe.html.

Jak stosować tabletki przeciwzakrzepowe?

Tabletki przeciwzakrzepowe powinny być stosowane zawsze zgodnie z zaleceniami ich producenta. Jest to istotne nie tylko ze względu na skuteczność, ale i bezpieczeństwo. Warto mieć na uwadze to, że tabletki na rozrzedzenie krwi bez recepty muszą być stosowane systematycznie i długotrwałe, jeśli mają przynieść pożądane rezultaty.