Termometr dla dzieci – jaki wybrać?

Wbrew pozorom, wybór dobrego termometru dla dziecka nie jest prosty. Urządzenie powinno zapewniać otrzymywanie jak najdokładniejszych pomiarów, a zarazem być komfortowe w użytkowaniu, zarówno dla osób dorosłych, jak i dla maluchów. Podpowiadamy, jakie termometry okażą się dobrym rozwiązaniem dla małych dzieci.

Jak wybrać dobry termometr dla malucha?

Jak wspomniano powyżej, idealny termometr dla dzieci powinien wykazywać się dokładnością, a zarazem być wygodny w użytkowaniu. W przypadku maluchów najrozsądniejszy wybór to zakup urządzenia gwarantującego otrzymywanie pomiaru w bardzo krótkim czasie. Jest to możliwe w przypadku termometrów bezdotykowych i nowoczesnych modeli elektronicznych, zarówno dousznych, jak i tych przykładanych do czoła. Nie bez znaczenie jest też komfort użytkowania. W przypadku noworodków i niemowląt nie zaleca się stosowania urządzeń wykonanych ze szkła. Obudowa wykonana z tego materiału jest nieprzyjemna dla dziecka.

Termometry bezdotykowe

Termometr bezdotykowy dla dzieci stanowi najpopularniejszy wybór wśród współczesnych rodziców. W zależności od potrzeb może to być urządzenie douszne lub czołowe. W tego rodzaju sprzęcie umieszcza się czujniki optyczne, które pozwalają na wykrywanie ciepła bez konieczności przykładania urządzenia bezpośrednio do skóry. Termometry bezdotykowe cechują się bardzo dużą szybkością pomiaru. Co prawda, bywa on nieco mniej dokładny niż w przypadku modeli dotykowych, ale jest to praktycznie niezauważalna różnica. Należy dodać, że tego typu sprzęt umożliwia mierzenie temperatury podczas snu malucha, bez ryzyka jego wybudzenia. Niektóre modele mogą zmieniać kolor podświetlenia w zależności od wyników pomiaru. Na przykład, w przypadku wysokiej gorączki będzie to czerwona barwa.

termometr bezdotykowy dla dzieci

Termometry elektroniczne

Inny popularny wybór wśród rodziców to termometr elektroniczny dla dzieci. Niestety w tym przypadku trzeba się liczyć z koniecznością dotykania dziecka, co przekłada się na trudności w mierzeniu temperatury podczas jego snu. Największe zalety tego rodzaju urządzeń to:

  • wysoka dokładność pomiarów,
  • możliwość wykonywania pomiarów w różnych miejscach, na przykład przy czole lub pod pachą,
  • łatwość użytkowania.

Właściciele tego rodzaju termometrów muszą się liczyć z koniecznością wymieniania baterii. Ponadto, przykładanie urządzenia bezpośrednio do ciała dziecka może wywoływać jego negatywną reakcję i utrudniać, a niekiedy uniemożliwiać wykonanie pomiaru. Z tego względu jest to dobry wybór dla nieco starszych, bardziej świadomych dzieci.