Problemy z dwunastnicą? Zobacz co wykaże badanie USG

Badanie USG może dostarczyć pewnych informacji dotyczących dwunastnicy, ale nie jest to najskuteczniejsza metoda diagnostyczna w przypadku zapalenia dwunastnicy (zapalenia błony śluzowej dwunastnicy).

Fachowa diagnoza zapalenia dwunastnicy

Zapalenie dwunastnicy zazwyczaj diagnozuje się na podstawie objawów klinicznych, historii medycznej, wyników badań laboratoryjnych (np. badania krwi i stolca) oraz innych badań obrazowych, takich jak endoskopia lub tomografia komputerowa.

USG, które można wykonać tutaj – na przykład brzucha może być przydatne w ocenie ogólnego stanu jelit i okolicznych struktur, ale nie jest w stanie jednoznacznie potwierdzić zapalenia dwunastnicy.

Jeśli istnieje podejrzenie zapalenia dwunastnicy, bardziej zaawansowane badania, takie jak endoskopia górnych dróg pokarmowych (gastroskopia) lub badanie obrazowe tomografią komputerową, mogą być konieczne do potwierdzenia diagnozy.

Endoskopia i inne badania

Endoskopia górnych dróg pokarmowych jest jednym z najczęściej stosowanych testów diagnostycznych w przypadku podejrzenia zapalenia dwunastnicy. Podczas tego badania lekarz wprowadza elastyczną rurkę (endoskop) wyposażoną w kamerę do gardła pacjenta, a następnie do dwunastnicy, co pozwala na bezpośrednią obserwację i pobranie próbek tkanek dla dalszych badań.

Dlatego w przypadku podejrzenia zapalenia dwunastnicy ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który będzie w stanie ocenić objawy, wywiad medyczny i zlecić odpowiednie badania w celu postawienia dokładnej diagnozy.