Aspirator do nosa – zapewnij maluszkowi spokojny oddech

Niemowlęta i małe dzieci nie potrafią same wyczyścić nosa, korzystając z chusteczek higienicznych. Może być to przyczyną przedłużających się infekcji i problemów ze zdrowiem. Dlatego tak ważne jest, aby pomóc najmłodszym w procesie pozbywania się zalegających w drogach oddechowych wydzielin. Idealnym sposobem na oczyszczanie małych nosków jest elektryczny aspirator do nosa, który pozwoli opiekunowi skutecznie i szybko przeprowadzić tę czynność.

Aspirator do nosa – elektryczny czy tradycyjny?

Stając przed wyborem aspiratora do nosa, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • dla kogo potrzebny jest aspirator do nosa (niemowlę, małe dziecko, a może dorosły z problemami zdrowotnymi),
  • jak często będzie używany,
  • jaki posiadamy budżet,
  • czy często wybieramy się w długie podróże,
  • czy jesteśmy otwarci na nowoczesne technologie.

Do okazjonalnego stosowania wystarczający może okazać się tradycyjny model aspiratora, w którym jedną końcówkę umieszcza się w nosie, a drugą w ustach osoby wykonującej oczyszczanie. Sposób ten może być jednak uciążliwy, zwłaszcza jeśli dziecko nie przepada za tego typu zabiegami. Również skuteczność takiej metody nie wypada najlepiej na tle innych rozwiązań. Jeżeli chcemy, by czyszczenie nosa przebiegło szybko i przyniosło odpowiedni efekt, warto zaopatrzyć się w aspirator do nosa elektryczny.

aspirator do nosa

Elektryczny aspirator do nosa – jaki rodzaj wybrać?

Decydując się na elektryczny aspirator do nosa, można wybierać spośród modeli, które różnią się sposobem zasilania. Jeżeli zależy nam na kompaktowych wymiarach, warto przyjrzeć się aspiratorom na baterie. Zapewniają one skuteczne usuwanie zalegającej w nosie wydzieliny, a jednocześnie można z nich korzystać w dowolnym miejscu, niezależnie od dostępu do sieci elektrycznej. Innym rozwiązaniem są aspiratory, w których zamiast baterii użyto akumulatora. Pozwala to na dłuższe korzystanie z urządzenia, co okazuje się szczególnie cenne podczas dalekiej podróży. Urządzenie można wygodnie naładować, nie martwiąc się o zapas baterii. Trzecia opcja, bardzo popularna zwłaszcza wśród rodziców małych dzieci, to elektryczny aspirator do nosa z możliwością podłączenia do odkurzacza. Jest to oczywiście w pełni bezpieczne, a siła ssania jest regulowana.

Jak zwiększyć skuteczność i żywotność aspiratora?

Aby oczyszczanie nosa przebiegło sprawnie, warto przed zabiegiem użyć soli morskiej, która rozrzedzi wydzielinę i ułatwi jej usunięcie. Dla bezpieczeństwa oczywiście konieczna jest regularna wymiana filtrów oraz dokładne mycie aspiratora po każdym użyciu. Jeśli zachowane zostaną wszelkie zasady higieny, można być pewnym, że stosowanie aspiratora uczyni walkę z objawami infekcji czy alergii o wiele mniej uciążliwą.