Gorączka jest jednym z głównych objawów przeziębienia oraz innych chorób infekcyjnych, które towarzyszą nam szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Prawidłowa temperatura ciała to pomiar o wartości 36,6°C. Gorączką nazywamy temperaturę ciała powyżej 38°C. Wartości poniżej to stan podgorączkowy. Jakie leki na gorączkę stosować?
Jakie są przyczyny gorączki?
Gorączka stanowi naturalną odpowiedź organizmu na działanie wirusów, bakterii oraz innych patogenów, które wywołują infekcje. Występuje ona nie tylko w przypadku nieżytu górnych dróg oddechowych, ale także podczas infekcji układu pokarmowego oraz innych niepożądanych zaburzeń organizmu. Podczas gorączki mogą występować także inne objawy takie jak:
- zwiększone napięcie mięśni wywołujące dreszcze,
- rozregulowanie pracy układu trawiennego,
- przyspieszone tętno.

Jakie leki na gorączkę wybrać?
Zbijanie temperatury jest nieco łatwiejsze w przypadku osób dorosłych, niżeli w przypadku dzieci. Obecnie wiele firm produkuje jednak odpowiedniki dziecięce zawierające mniejszą ilość substancji aktywnej. Najczęściej przyjmowanymi lekami przeciwgorączkowymi są tabletki lub proszki rozpuszczalne w wodzie, w składzie których znajdziemy: ibuprofen, paracetamol, kwas acetylosalicylowy popularnie zwany aspiryną, pyralginę, oraz naproxen.
W przypadku przyjmowania leków zawierających aspirynę i ibuprofen należy pamiętać, aby przyjmować je po posiłku i popijać wodą. Przyjmowane na czczo mogą bowiem skutecznie drażnić żołądek.
Jeżeli nie wiemy, jakie leki na gorączkę będzą odpowiednie dla nas, należy skontaktować się ze specjalistą.