Orteza to jedno z najchętniej wybieranych sprzętów medycznych. Służy najczęściej do stabilizacji bądź wsparcia określonego stawu lub kończyny pacjenta. Ortezy są często stosowane w leczeniu urazów, takich jak skręcenia i zwichnięcia, jak również w przypadkach, gdy pacjent potrzebuje wsparcia w czasie gojenia się blizny po operacji. Ortezy stosuje się również w przypadkach wielu chorób, np. zapalenia stawów.
Ortezy i ich działanie
Orteza jest skutecznym narzędziem w leczeniu i zapobieganiu dalszym uszkodzeniom stawów i kończyn, a jej stosowanie może pomóc w szybszym powrocie pacjenta do pełnej sprawności fizycznej. Działanie ortez opiera się na ograniczeniu ruchomości i stabilizacji stawu lub kończyny, co pomaga w gojeniu się urazów i zapobiega dalszemu uszkodzeniu. W zależności od rodzaju ortezy, może ona być wyposażona w różne elementy, takie jak plastry, sprężyny, paski i płyty. Elementy te współdziałają w celu zapewnienia stabilizacji i wsparcia. Ortezy można również dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta i rodzaju urazu, a ich stosowanie może być kontrolowane przez lekarza lub fizjoterapeutę. W przypadku niektórych urazów, takich jak skręcenia i zwichnięcia, orteza może być noszona tylko na czas leczenia, podczas gdy w przypadku innych urazów lub chorób, takich jak artretyzm, orteza może być stosowana dłuższy okres czasu.
Rodzaje ortez
Istnieje wiele różnych rodzajów ortez, które są dostosowane do konkretnych potrzeb i typów urazów. Do najczęściej wykorzystywanych ortez należą:
- ortezy kolana – lub po prostu orteza na nogę; stosowana jest w leczeniu urazów kolana, takich jak skręcenia, zwichnięcia i artretyzm;
- ortezy nadgarstka – stosowane w leczeniu urazów nadgarstka, takich jak zwichnięcia, skręcenia i złamania;
- ortezy stawu skokowego – stosowane w leczeniu urazów stawu skokowego, takich jak skręcenia i zwichnięcia;
- ortezy ręki – stosowane w leczeniu urazów ręki, takich jak zwichnięcia i złamania;
- ortezy stawu barkowego – stosowane są w leczeniu urazów stawu barkowego;
- ortezy kostki – stosowane w leczeniu urazów kostki, takich jak skręcenia i zwichnięcia;
- ortezy kręgosłupa – stosowane w leczeniu urazów kręgosłupa, takich jak skolioza i bóle kręgosłupa;
- ortezy stawu biodrowego – stosowane w leczeniu urazów stawu biodrowego, takich jak zwichnięcia i złamania.
Niezależnie od tego, czy noszona jest orteza na nogę (tutaj) czy orteza barku, ważne jest, aby jej noszenie przebiegało pod czujnym okiem lekarza lub fizjoterapeuty, który powinien ustalić odpowiedni czas jej użytkowania, sposób zdejmowania itp. Samodzielne dobieranie ortez jest niewskazane i może być niebezpieczne dla zdrowia i poprawnego funkcjonowania.
Zalety stosowania ortez
Prawidłowe użytkowanie ortez może przynieść wiele korzyści, które ciężko byłoby osiągnąć samodzielnie. Noszenie ortezy pozwala przede wszystkim na:
- unieruchomienie i stabilizację;
- ochronę przed uszkodzeniami;
- stopniowe zwiększanie ruchomości;
- redukcję bólu;
- poprawę postawy ciała;
- zwiększenie funkcjonalności stawów i kończyn;
- szybszy powrót do sprawności fizycznej.